MTBgaleriagaleriatrasywartonoclegidojazd
 
10.06.2012. Trasy Strefy MTB w pełni przejezdne
Trasy naszej Strefy są w pełni przejezdne.
Stowarzyszenie Przyjaciół Głuszycy prowadzi /.../
Mapy tras w serwisie BikeBrother.com


Dzięki uprzejmości chłopaków z BikeBrother.com, GG, oraz rgloda na serwisie zamieszczono /.../

Działy "Trasy" i "Warto zobaczyć" już dostępne

W dziale TRASY znajdują się opisy i mapki wszystkich tras StrefyMTB. W dziale WARTO ZOBACZYĆ znajdują /.../

Szlak zielony

Charakterystyka szlaku zielonego, który nie jest opisany na stronie Głuszycy . Dystans 49km, suma /.../

wszystkie
Sanktuarium Maryjne w Krzeszowie

W Bazylice Mniejszej p.w. Wniebowzięcia NMP w ołtarzu głównym mieści się najcenniejszy skarb Diecezji Legnickiej - ikona Matki Boskiej Łaskawej. Słynący łaskami obraz czczony jest na przestrzeni dziejów przez Czechów, Polaków, Niemców i Węgrów. Jest to najstarszy, bo XIII-to wieczny wizerunek Matki Boskiej na ziemiach Polski, i jeden z pięciu najstarszych w Europie.

2 czerwca 1997r. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Legnicy ukoronował obraz. Uroczysta intronizacja obrazu odbyła się w Krzeszowie 17 sierpnia 1997 r. W okresie od 25 marca 1996r. do 10 września 1997 r. na terenie Diecezji Legnickiej miała miejsce peregrynacja kopii wizerunku Madonny Krzeszowskiej. Obraz nawiedził wówczas 523 kościoły i 37 kaplic zakonnych.

Obraz namalowany jest temperą na modrzewiowej desce o rozmiarach 60 x 37,5 cm. Zadumana Matka Boska z Dzieciątkiem Jezus na prawym ramieniu lewą dłoń trzyma na sercu. Głowa i ramiona Maryi otulone są czerwonobrunatną chustą. Dziecię odziane jest w zielonkawozłotą szatę i w lewej rączce trzyma zwinięty pergamin, prawą rękę zaś unosi w geście błogosławieństwa. Główkę kieruje w stronę Matki. Tło obrazu jest złote. Obraz otacza barokowa rama z kunsztowną ornamentacją i napisem "Gratia Sanctae Mariae" (Łaska Świętej Maryi). Twórca ani też data namalowania obrazu nie są znane. Corocznie, 15 sierpnia, w dniu odpustu obraz jest zdejmowany z ołtarza głównego i niesiony w uroczystej procesji przez przedstawicieli stanów: kapłanów, ojców, matki, młodzież męską i żeńską, górników i dzieci przy dźwiękach pieśni maryjnych. Matka Boska Łaskawa zwana jest też Królową Sudetów.

 

<<<
 


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu INTERREG III A Czechy - Polska.
Szlaki MTB - Trasy MTB