Czeski Raj
Rozległa wyżyna na południowo-zachodnim krańcu Sudetów zbudowana ze skał piaskowcowych, na krawędzi której rozwinęła się seria spękań tworząc tzw. skalne miasta. Najbardziej znane są Prachovskie Skały oraz Hruboskalsko.
Porośnięte gęstym lasem wzgórza i skały Czeskiego Raju od ponad stulecia są dla prażan tradycyjnym miejscem sobotnio - niedzielnych wycieczek.
|
Przyjeżdżają tu amatorzy wspinaczki, rowerzyści, wędrowcy oraz wczasowicze, którzy mają ochotę poleniuchować na plaży. Czynny czy bierny wypoczynek turyści urozmaicają sobie zwiedzaniem zamków, pięknie odrestaurowanych pałaców i muzeów.
Czeski Raj leży w trójkącie wyznaczonym przez miejscowości: Jičín, Turnov i Mnichovo Hradiště. Zapaleni wędrowcy z reguły zakotwiczają się w Turnovie. Do Prachovskich skál najbliżej jest z Jičína.
Rejon Czeskiego Raju wraz z Jičínem można zaliczyć w ciągu trzech dni, jednak jeśli ktoś chciałby spokojnie obejrzeć wszystkie zabytki, powinien zarezerwować sobie tydzień, a nawet cały urlop. Prachovské skály świetnie nadają się do wspinaczki skałkowej, a do turystyki pieszej i rowerowej oraz objazdowej, połączonej ze zwiedzaniem zabytków – właściwie cały region. |