Największy wpływ na Braumov wywarł działający tu 700 lat zakon Benedykynów. Od 1255 miasto staje się dużym ośrodkiem handlowym, od XIV wieku największym ośrodkiem kulturalnym północno wschodnich Czech, a w XVI wieku miasto jest najbardziej znaczącym ośrodkiem tkackim. Okres wojen trzydziestoletniej oraz śląskiej spowodował zmniejszenie znaczenia gospodarczego, oraz przyczynił się do upadku miasta. W II połowie XIX wieku następuje rozkwit gospodarczy rusza kolej, powstają fabryki, szkoły i szpital. I i II wojna światowa doprowadzają do kolejnego zniszczenia Braumova oraz do dużej wymiany ludności.
ATRAKCJE:
Najważniejszym zabytkiem Braumova jest klasztor Benedyktynów. Obiekt znajduję się w samym sercu Braumovskiej starówki. Klasztor został zbudowany w XIV wieku, na miejscu starego zamku. Budynek przetrwał liczne pożary, po których był remontowany i rozbudowywany, aż w końcu w latach 1728 - 1733 uzyskał swój obecny barokowy styl. W klasztorze znajduje się biblioteka z XVIII wieku oraz muzeum regionalne.
Obok klasztoru stoi gotycki kościół św. Wojciecha, w którym jest kopia Całunu Turyńskiego. W pobliżu piękny klasztorny ogród.
Będąc w Broumovie warto jeszcze zwrócić uwagę na historyczne centrum miasta z XIII wieku, mury miejskie z XIV wieku, renesansowy ratusz z 1542 roku, przebudowany w 1835 roku, gotycki kościół św. Piotra i Pawła z XIII wieku przebudowany w latach 1679 - 82.
W granicach miasta mieści się drewniany kościół cmentarny p.w. Najświętszej Marii Panny zbudowany w II połowie XIII wieku. Obiekt powstał na miejscu świątyni z 1177 roku. Jego obecny kształt pochodzi z 1449 roku. Jest to najstarszy taki obiekt na terenie Czech. |